A co na to manželka, když apoštol Petr odcházel za Ježíšem? (29.6.)

29.6.2024

Sáro, tenhle chlapík má velkou moc a taky má plán.
On nás z té bídy dostane.
Ale na to potřebuje kolem sebe pár ranařů.
Rozhodl jsem se, že všechno vsadím na něho.
Slibuju ti, že se vrátím mocný a bohatý.

Chudáci neváhají vsadit na toho chlapíka úplně všechno

"Já to věděla. Tomu chlapíkovi nikdo neodolá! Ty jdeš za ním, a mě tu necháš samotnou!"

Sára se zalyká zlostí. Její manžel Šimon, celý udýchaný, hledá pár svých věcí a zavazuje je do uzlu. Jí řekl jen to, že odchází za Ježíšem.

Ježíše oba znají. Před pár dny byl přímo tady, v této místnosti. Sářinu matku uzdravil z úporné horečky, která ji skoro sklátila do hrobu. Stačilo, že ji vzal za ruku.

"Šimone, ty jsi do všeho moc hrr! Co pro tebe ten Ježíš udělal, že mě kvůli němu opouštíš?" kaboní se žena ještě víc.

"Když Ježíš přišel, byl jsem na břehu a prali jsme sítě. Za ním šly davy lidí. Vypadal utahaně. Poprosil mě, abych s ním nastoupil do loďky a odrazil od břehu. Řekl jsem si: ʼTo je dobrý nápad, nebudou se na něj tlačit a jeho hlas se nad vodou dobře ponese.ʼ Když domluvil, pobídl mě: ʼZajeď na hlubinu a spusťte sítě k lovení!ʼ"

Na Šimonově tváři se stále ještě zračí emoce, které ho v ten rozhodující okamžik zaplavily:

"Překvapilo mě to a řekl jsem mu, že jsme se namáhali celou noc, ale nic jsme nechytili. Pak jsem ale změnil názor. Vzpomněl jsem si na to, jak tvou matku vyléčil z horečky... a slyšel jsem sám sebe říkat: ʼNa tvé slovo spustím sítě.ʼ Tos měla vidět! Sítě se nám plnily před očima. Nastal zmatek, protože hrozilo, že se protrhnou. Dostal jsem strach. Padl jsem před ním na kolena a říkal si v duchu, že jen Bůh dokáže něco takového. Chce ten člověk, abych zemřel za své viny? Snažně jsem ho prosil: ʼPane, odejdi ode mě, jsem člověk hříšný.ʼ"

Šimon se zarazil, jako by mu někdo skočil do řeči. Sára mlčí a jen se na něj s úzkostí v očích dívá.

"Řekl mi: ʼNeboj se, od nynějška budeš lovit lidi.ʼ To je zvláštní, viď? A tak jsem se rozhodl, že půjdu za ním. Sáro, ty přece dobře vidíš, že se kolem nás všechno hroutí. My rybáři třeme bídu s nouzí, i když makáme od rána do večera a při každé bouři nám jde o život. Tenhle chlapík má velkou moc a taky má plán. On nás z té bídy dostane. Ale na to potřebuje kolem sebe pár ranařů. Rozhodl jsem se, že všechno vsadím na něho. Slibuju ti, že se vrátím mocný a bohatý."

Šimon Sáru ještě pevně obejme a pak už se vydá na cestu.

Když dostihne Ježíše, sotva ho stihne pozdravit, a už za sebou slyší naříkavé volání: "Pane, jestli chceš, můžeš mě očistit!" Šimon i Ježíš se otočí. Před nimi stojí muž znetvořený malomocenstvím. Vyděšený Šimon couvá co nejdál, ale Ježíš se ani nehne. Šimon se v duchu modlí, aby se Ježíš malomocného nedotýkal, tak jako se dotkl jeho tchyně. Ta byla přece jinak zdravá, ale tenhle malomocný, to je vyděděnec! Ježíš se ho však dotýká a říká: "Chci, buď čistý!" V tu ránu má muž kůži čistou a pružnou. Šimon teď už ví, že následovat Ježíše, to nebude jen tak.

Z knihy:

 

Náhled

Kdo byl a jaké vztahy navazoval s lidmi Ježíš – člověk a zároveň Bůh vtělený do lidských dějin?

V knížce Jeana Merciera nám před očima ožívá biblický svět, v němž si lidé kladou úplně stejné otázky jako my dnes. Ježíš se živě zajímal o muže a ženy, které potkával na svých cestách – u studny, u bran malého městečka či uprostřed městského shonu. A nejen to. Ježíš byl přímo vášnivě zaujatý tím, co lidé prožívají, čím trpí, v co doufají. I on sám na sobě prožíval veškeré štěstí a hrůzy, které přináší lidský život. 

Autor se nedrží otrocky biblického vyprávění, zároveň ale evangelia ani Skutky apoštolů nepřikrášluje nebo nevkusně nedopovídá. To, o čem biblický text mlčí, se snaží naplnit životem a dává hlas postavám, které mlčí. Do známých scén zasazuje nečekané dialogy, aby upoutal naši pozornost a přinutil nás číst dál.

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému