Světlo v temnotách

3.4.2010

Světlo v temnotáchČlověk je polem, v němž je ukrytý poklad (srov. Mt 13,44). Hluboko ve svém nitru chováme nesmírné bohatství – božský život. Je třeba prokopat mnoho vrstev, než se k němu dopracujeme.

Jsme konfrontováni s věcmi, jež vypadají na první pohled docela jinak než poklad, který hledáme. Asi nás zaskočí, kolik nepořádku a nečistoty v sobě objevíme.

Je důležité si uvědomit, co hledáme, abychom se tváří v tvář tomu, nač případně narazíme, nedali odradit. Hledáme světlo, ale nevyhneme se střetu se svou temnotou. Dovolíme-li totiž světlu prozářit naše nitro, nutně si uvědomíme své temné stránky.

Máme-li upřímnou snahu být dobří a plni lásky, rychle objevíme, kolik v sobě nosíme zla a nelásky. Čím usilovněji se snažíme žít pravdivým životem, tím neúprosněji se přihlašuje o slovo naše nepravdivost.

Není třeba se zaměřovat na vyhledávání vlastních chyb. Hledáme-li Boha z celého svého srdce, nedostatky se ukážou samy od sebe. Jde o to nezavírat před nimi oči, ale statečně pohlédnout do tváře jejich ubohosti.

Konfrontace s veškerou nečistotou, kterou v sobě nosíme, není zrovna povzbuzující. Přibíjí nás na kříž. Právě ten je ale cestou k ukrytému pokladu. Nezdržujme se však u své ubohosti, ale upřeme pohled na Boha. Tím pokladem je on.

 

kniha: I dnes je den Boží
autor: Wilfrid Stinissen
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-10721-

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému